Filiz Ahmet
Official Page
0   /   100

Haftasonu / Nisan 2011

Nigar Kalfa, sarayda dedesini yaşatıyor!

‘Muhteşem Yüzyıl’ın Nigar Kalfa’sı Filiz Ahmet, 31 yıl önce ‘IV. Murat’ dizisinde ‘Sadrazam Topal Recep Paşa’yı oynayan dedesi Lütfi Seyfullah’ı sarayda yaşatmaya devam ediyor.

Çarşamba akşamları ‘Muhteşem Yüzyıl’ dizisinde Nigar Kalfa rolüyle izlediğimiz Filiz Ahmet, 1981 Üsküp (Makedonya’nın başkenti) doğumlu bir oyuncu. Dedesi, Üsküp Türk Tiyatrosu baş aktörü merhum Lütfi Seyfullah, ‘IV. Murat’ dizisinde Sadrazam Topal Recep Paşa rolünü oynadığında (1980), o henüz dünyaya gelmemişti. Ama dedesi oyunculukta ona hep yol göstermiş, ışık tutmuş. “Tiyatro elbette genlerimde var. Üsküp Türk Tiyatrosu’nda dedemin büyük emeği bulunuyor. Hayatını verdi oraya. Sonra ben başladım tiyatro oyunculuğuna. Çok sevdim. Merhum dedem ‘IV. Murat’ dizisinde oynarken ben henüz dünyada yoktum. Dizi yayındayken (1981) doğmuşum.”

2003 yılında Üsküp Güzel Sanatlar Akademisi Tiyatro Bölümü’nden mezun olan Filiz Ahmet, bugün ‘Muhteşem Yüzyıl’ dizisindeki Nigar Kalfa rolüyle kamera önüne geçerken hep dedesi merhum Lütfi Seyfullah’ı hatırlıyor: “Dedem ‘IV. Murat’ dizisinde oynarken Topkapı Sarayı’nda bulunan ve padişaha hizmet eden bir sadrazam rolündeydi. Şimdi ben de o saraydayım ve Kanuni Sultan Süleyman’a hizmet ediyorum. Bu beni hem mutlu ediyor hem de gurur duyuyorum.”

Tiyatro sahnesinden kamera önüne geçişi de bir hayli zaman almış. Çünkü kamera önünde olmak onu hep tedirgin etmiş, korkutmuş. “Tiyatro sahnesinde olmak bana her zaman daha cazip gelmişti. Ama kamera önünde yer almak ise hep korkuttu. Bana irili ufaklı roller teklif edildi hep. Filmler oldu, diziler oldu. Ne var ki her seferinde, tiyatroyu bahane ederek kabul etmemiştim. Okulda kamera önü dersimiz vardı. Hocamız ‘Çingeneler Zamanı’ filminin baş kadın oyuncusu Sinolicka Trpkova’ydı. Hep ‘Derse neden gelmiyorsun?’ diyordu. Ben de sevmediğimi söylüyordum. O da ‘Senin sevmen önemli değil, kamera seni çok seviyor. O yüzden derse gelmelisin’ diyordu.”

Filiz Ahmet’in bu konudaki inadı ‘Elveda Rumeli’ye kadar sürmüş. Çünkü o dizide yer almaktan kaçamamış. “Serdar Ağabey (Akar) Üsküp’e ‘Elveda Rumeli’ dizisi için mekan bakmaya gelmişti. Onu yıllardır tanıyordum. Mekan konusunda yardımcı oldum. Böyle olunca da dizinin oyuncu kadrosuna Zarife rolüyle girdim. Dizi çok tuttu, sevildi. Dolayısıyla bu beni olumlu şekilde motive etti.”

Şimdi Nigar Kalfa olarak kamera önüne geçen Filiz Ahmet, dedesi Lütfi Seyfullah’ın kendisine verdiği nasihatleri de asla unutmuyor. “Rahmetli dedemin bir sözü vardı, hiç unutmadım, ‘Büyük ya da küçük rol yoktur, büyük ya da küçük oyuncu vardır’ derdi. Bu nedenle onun tiyatrodaki oyunculuk ilkeleri, benim de ilkelerim oldu.”

Filiz Ahmet, sözlerini ‘Muhteşem Yüzyıl’la noktalıyor. “Dizideki görevim neyse onu yerine getirmeye çalışıyorum. Sonuçta kendimi İstanbul’da misafir olarak görüyorum. Zaten sürekli sette olduğumuz için dışarıyla kesiyoruz ilişkimizi. Bu arada Üsküp’ü ve ailemi de çok özlüyorum.”

‘Muhteşem Yüzyıl’ın Nigar Kalfası Filiz Ahmet’in dedesi Lütfi Seyfullah, 1981’de yayınlanan ‘IV. Murat’ dizisinde Sadrazam Topal Recep Paşa rolünü oynamıştı.

 

Röportaj: Yüksel ŞENGÜL

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir